Харчування і їжа ляща
Крім планктонних ракоподібних найважливішим компонентом харчування лящів є мотиль, якого він успішно видобуває з грунту. Дорослі лящі воліють рачків (див. рис.) Та донних безхребетних (див. рис.), Глоткові зуби (див. рис.) У них слабкі і однорядні.
Харчується лящ і рослинною їжею. При харчуванні харчові частинки, які всмоктуються
рибою разом з водою затримуються спеціальними виростами, які сидять в 2 ряди
уздовж кожної зябрової дуги, так званими зябровими тичинками.
Такий цедільний апарат – пристосування для живлення зоопланктоном.
У
ляща зяброві тичинки короткі й товсті, між ними розташовуються поперечні
канали, в яких і осідають, втягнуті разом з водою, кормові частинки.
Проціджений таким чином вода надалі проштовхується між зябровими дугами і
викидається назовні з-під зябрових кришок.
Для лящів головними компонентами їжі є личинки комарів, так званий мотиль і всілякі планктонні ракоподібні. При чому лящ споживає і той і інше джерело живлення в будь-якому віці залежно від того чого більше у водоймі. Але це харчування двома типами корму містить в собі певний парадокс, тому що, щоб харчуватися планктонними ракоподібними потрібно мати численні, густо сидять зяброві тичинки, які утворюють сито, наприклад, як у сигів або у багатьох оселедців.
Разом з тим, щоб харчуватися мотилем, навпаки, густо сидять тичинки заважають, тому що вони перешкоджають сильному всмоктуванню води в ротову порожнину. Ось цю загадку намагалися вирішити кілька років тому голландські іхтіологи, вони виявили таку цікаву анатомічну особливість ляща: виявилося, що зяброві тичинки, які в нього сидять на кожній зябрової дузі в 2 ряди, так от тичинки одного ряду мають спеціальний м’яз, який дозволяє цю тичинки відгинати в сторону.
Таким чином лящ як би може підганяти розмір свого сита, відгинаючи тичинки, під необхідний розмір тих організмів, якими він у даний момент харчується. За рахунок цього унікального для карпових риб механізму лящі у багатьох водоймах, зокрема в Нідерландах, виявляються домінуючим видом і витісняють таких близьких екологічних риб як густера або плотва.