Нерест сомів
Нерест сомів в залежності від місцевості і прогрівання води починається на початку травня або червня. Взагалі ця риба дуже вибаглива до температури і починає ікрометання з досягненням температури води в 15оС. Соми виходять на метання ікри групами з однакових за віком риб, так як якщо один сом великий, а інший дрібний, то перший міг би запросто проковтнути другого, тому все саме так, а не інакше. Самець трохи менше самки і значно худішим неї.
Взагалі соми досягають статевої зрілості вже на 3 рік життя. У залежності від того, в якій місцевості мешкає сом, його нерестовищем може бути: в річках – недалеко від рідної ями на глибині серед затонулих корчів або каменів, на затоплених колах; в дрібних річках – біля трави, очерету, куги і т.д. ; в озерах – менш помітно, ніж на річках, тут вони можуть метати в будь-яких з вище перерахованих місцях, з умовою, звичайно, що вони там є.
Збір у зграї соми обвиваються колом самок, сплескуючи своїми масивними хвостами і таким чином самка вибирає собі самця і розбиває ікру. За словами одного очевидця на р.Вороньей було відмічено зграю сомів до 70 штук і вагою до 16 кг. Шум від цієї ідилії жахливий, але це тільки початок перед цим спектаклем.
Якщо самців не багато, то на одну самку їх може бути 3-4, з яких щасливчиком виявиться найсильніший з них, після вибору самка і новоспечений чоловік удвох проганяють інших претендентів. Після цього вони відправляються в одне з вище перерахованих місць, грудними плавцями викопують яму на дні глибиною в 1 м (а іноді ще більше) і викидай туди всю свою ікру. Взагалі ікри досить не багато, але вона велика.
Процес ікрометання проходить у кілька етапів, як і у багатьох інших видів риб. Яму, в яку самка відклала ікру, ще називають Мазлах, так як самка і самець не залишають це місце до вклеювання зародків з ікри, відганяючи іншу рибу хвостовими сплесками.
Таким чином, почувши ці сплески під час нересту, можете бути впевненими, що там як мінімум 2 сома. Через 7-10 днів, коли маленьких сомята викльовуються з ікри, вони в перші дні харчуються мулом і водоростями, після чого їхні батьки повертаються назад в свої ями.
Багато малька гине від птахів після того, як вода входить у свої береги. Крім того, що ікра так ретельно охороняється батьками, зовсім не багато сомів доростають до 1 року, а все тому, що ікри відкладається мало і багато малька з’їдають дорослі соми, іноді навіть самі батьки.