Нерест плотви
Нерест плотви починається не дуже рано, але й не пізно: раніше сазана, ляща, сома, судака, але пізніше щуки, шереспера, язя. Найчастіше плотва починає нереститься тоді, коли вода повністю увійде в свої береги й нереститься в старицях, заплавах.
Взагалі, говорити про певний часу нересту плотви – це груба помилка, так як процес ікрометання багато в чому залежить від ступеня прогріву води. Чим південніше місцевість, тим раніше плотва нереститься. У середньому ж цей час припадає на кінець квітня – початок травня, коли температура води досягає 10-15оС, в ставках і озерах, де лід тримається довше, нерест може початися в перших числах травня. Взагалі, вірним способом як дізнатися, коли буде ікрометання плотви – це вимірювати температуру води. За деякий час до нересту (1-2 тижні) самці плотви покриваються дрібними пухирцями, що спочатку мають вигляд маленьких білих плямок, а пізніше темніють і твердіють, тоді плотва стає шорсткою на дотик.
На відміну від коропових риб, молочників в плотви набагато менше ікрянніков, тому перед ікрометанням ця риба збивається у великі зграї. Кілька днів по тому (близько тижня) після нересту самці скидає свій "бородавочной камуфляж”. Як і у більшості інших риб, молочники зазвичай менше ікрянніков. Для метання ікри плотва збирається в тисячні і навіть десяти тисячні зграї, що багато в чому перевершує інших річкових риб. Плотва зазвичай треться об очерет і метає ікра одна об одну, в цьому разі сильної потреби у великій кількості молочників немає.
Відмінністю ікрометання на ставках та озерах від річок є наступне: на річках цей процес проходить більш тихо і може бути зовсім непомітний, тому що на озерах – це масове і шумне видовище; також на річках процес ікрометання однієї і тієї ж зграєю може затягуватися до тижня. Час дня початку ікрометання багато в чому залежить від погоди: якщо зовні тепло, то метання ікри починається зранку, якщо холодно – ближче до полудня. Взагалі, ікрометання триває майже весь день і навіть вночі, але пік метання припадає на ранок, після сходу сонця. Всупереч багатьом іншим прісноводним рибам, спочатку на нерест йдуть дрібні плітки, далі середня і потім вже велика риба (понад 400 г).
У ставках і озерах об’єктами, на які плотва виметивает ікру, найчастіше стають: мочки дерев, водяний мох, папороть, очерет, трава, хмиз біля гребель. Так як ікрометання плотви досить гучний процес, то часто риба не помічає поблизу хижаків (щук, окунів, сомів), що місцями вриваються великими зграями в нерестовище плітки і сильно спустошують ряди останньої. Взагалі, в цей час дуже важко зловити щуку чи окуня в місцях, де немає плотви, тому ловити цих хижаків слід біля нерестовищ плотви, її ж використовуючи як наживка.
Безпосередньо після періоду нересту ловиться плотва, повністю позбавлена молок та ікри, що дає нам право говорити, що продукти статевого дозрівання виметивается в один підхід і, звичайно ж, дозрівають майже одночасно з інтервалом в 1-5 днів; це властивість відрізняє плотву від карасів, сомів, щук, коропових і інших видів риб. Ікра плотви має зеленуватий відтінок, м’яка на дотик і щодо прозора. Вона дуже липка і досить легко обхоплює будь-яку поверхню (навіть піщане і хрящове дно). На невеликий шматочок водяного моху плотва може випустити близько 84 тисяч ікринок, нагадуючи гроно винограду, це дає нам право говорити про те, що плотва має в своєму арсеналі кілька сотень тисяч ікринок. Дуже велику увагу на вилупилися мальків, в перший час, грає погода, бурі і сильний вітер дуже згубно впливають на існування молодого потомства, що викидається на берег хвилями або паводками, а, враховуючи, що мальок в перші тижні свого життя тримається ближче до берега, то це досить часте явище. Мальок плотви викльовуються в середньому через 7-10 днів (в окремих випадках через 14), все залежить, звичайно, від температури води. Викльовуються вони досить масово і вже в середині травня помітні чорні зграї біля поверхні води і поблизу берега, насичені маленькими плітки.
У перше время, звичайно ж, молоде потомство ховається в очеретах, траві та інших заростях, харчуючись водоростями і ракоподібними. Дуже багато малька безпосередньо в місці ікрометання. У річках ж маленькі плітки тримаються в тихій воді, біля плотів, купалень, щільно зарослих ділянках водойми, де вони харчуються головним чином нитчасті водорості.
У червні місяці мальок плотви починає потроху виходити зі своїх сховищ бліжек відкритій воді. У серпні плотвичка повністю залишає мілину і змінює середовище проживання на більш глибокі місця або середину озера. У вересні молоде потомство, разом з великою пліткою, відправляється на зимівлю в ями, де й проводить весь свій час до скресання криги. В осінній час спостерігається сильна активність цієї риби, що бродить практично скрізь у пошуках їжі, починаючи зі сходу сонця і до півночі, а іноді навіть уночі.