Риба лящ і її біологія
Риба лящ як об’єкт біологічних досліджень дуже важливий для такої науки як іхтіологія, що вивчає риб, тому познайомимося з біологією ляща більш докладно. Риба лящ воліє повільно поточні або стоячі водойми з піщано-мулкуватим або глинистим грунтом. Велику частину часу він проводить у дна, де здебільшого годується.
Мотиля риба лящ може добувати із грунту з глибини до 6 см. Під час такого полювання з потривожений рибою мулу вириваються бульбашки донного газу. Для рибалок поява характерних бульбашок на поверхні води служить вірною ознакою появи годуються лящів.
Риба лящ, як і інші коропові риби, має здатність висувати свої щелепи у вигляді хоботка. Ця здатність дозволяє йому вирішувати цілий ряд завдань, пов’язаних з роботою щелепного апарату. Але я хочу зупиниться на одному аспекті цього явища.
Справа в тому, що риби живуть у водному середовищі, яка сильно відрізняється від повітряного середовища, тому риби стикаються з масою проблем, абсолютно не знайомих сухопутним твариною. Зокрема багато проблем виникають через дуже великий, в порівнянні з повітрям, щільності води.
Пливуча риба, в тому числі і риба лящ, весь час штовхає перед собою деяку кількість води і це створює проблему при упіймання видобутку. Адже коли риба лящ наближається до видобутку, то той шар, який вона штовхає перед собою і неминуче відштовхує від риби і саму видобуток, тому риба змушена здійснювати додаткові зусилля, тобто витрачати енергію на подолання ось цього останнього проміжку між нею і здобиччю. Ось тут то виявляється, що здатність висунення щелеп грає дуже істотну роль.
Спеціальні розрахунки, дослідження, проведені саме на лящі, а точніше на невеликих лящах, підлящика, показали, що висунення щелеп в останній момент при кидку на видобуток дозволяє лящеві зберегти більше 80% енергії, яку б він витратив якщо б у нього щелепи не мали здатності висуватися.